Албанија

Судот во Тирана го признава Лулзим Баша за претседател на Демократската партија 

Суд во Тирана стави крај на дилемата за тоа кој е претседател на опозициската Демократска партија (ПД), по тврдењата на поранешниот лидер Сали Бериша и неговите приврзаници, дека токму тие се оние кои имаат право да предложат кандидати за делумните предвремени избори за градоначалник во шест општини.   Во потврдата од судот стои дека во регистарот на партии како претседател ...

Read More »

Албанија е завеана со снег, покривката до 40 сантиметри

Албанија е покриена со снег, а од понеделник ќе има краток прекин на наставата во училиштата. Покривката е до 40 сантиметри, а од понеделник температурите ќе паднат до -17 степени. Премиерот Еди Рама преку објава на Фејсбук потенцира дека неуморно се работи со цел патиштата во завеjаните подрачја да бидат проодни. Потешка е состојбата во планинските области каде според министерството сите патишта се непроодни, поради високата снежна ...

Read More »

Мeтеоролозите најавија дека во наредните денови во Албанија температурите може да паднат и до -18 степени

Албанскиот министер за одбрана, Нико Пелеши изјави дека Центарот за управување со кризи е во состојба на готовност, бидејќи се очекува поларен студ да ја зафати земјата. Мeтеоролозите најавија дека во наредните денови во Албанија температурите може да паднат и до -18 степени целзиусови пред сè во северниот и североисточнот дел, а минусни температури ќе има и на целата територија ...

Read More »

Авиобазата Кучова во Албанија станува најголема база на НАТО во Европа

НАТО денеска ја започна реконструкцијата на албанската воздухопловна база Кучова од времето на комунизмот, што ќе се приспособи за операции на Алијансата. Реконструкцијата на базата ќе чини 45,8 милиони евра што вклучува обнова на пистите, патиштата и магацините, како и зголемување на интероперабилноста на НАТО и зајакнување на мисиите за рано предупредување над земјата. Базата во Кучова, 80 километри јужно ...

Read More »

Православниот празник Богојавлние – Водици беше одбележан и во областа Шпат од Елбасанска Митрополија

Денес, 19.01.2022 година во областа Шпат, која е под јурисдикција на Елбасанска Митрополија со радост се празнуваше Богојавление – Водици. Божествената Литургија, по повод овој голем православен празник, ја водеше отец Јани Ранџа, свештеник на парохијата. Веднаш после Божествената Литургија, на која беше благословена и водата, свештените и световните лица, заедно се упатија кон Паштрешкото Езеро. Во неговите води беше ...

Read More »

Лирман во посета на Тирана: Перспективата на Албанија и западен Балкан е во ЕУ

Германската министерка за Европа, Ана Лирман, која денеска престојува во посета на Тирана, изјави дека„ перспективата на Албанија и западен Балкан е во ЕУ“, што според неа е од стартешко значење. Сакам јасно да ставам до знаење  дека перспективата на Албанија и Западен Балкан е во ЕУ, што е од стратешко значење. Тоа е во интерес на Албанија и Македонија, ...

Read More »

“Бум” на новозаразени во Албанија, 2.832 во едно деноноќие

Во Албанија во последното деноноќие Ковод-19 е потврден кај 2.832 лица, што е највисока бројка на заразени во едно деноноќие од почетокот на пандемијата. Од направените 8.746 тестови вирусот е потврден каја 33 отсто од тестираните. Исто така во списокот на закрепнати се внесени 1.732 а починале шест лица, на возраст од 59 до 90 години, информираше министерството за здравство. ...

Read More »

Турција и Албанија потпишаа седум договори за соработка во различни сфери

Надлежните институции на Република Турција и Албанија денеска потпишаа седум договори за билатерална соработка во областа на справување со катастрофи и вонредни состојби, медиумите, државните архиви, културата и уметноста, безбедноста, младите и спортот и протоколи. Потпишувањето на договорите се одржа во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и албанскиот премиер Еди Рама, непосредно пред почетокот на нивната заедничка прес-конференција во ...

Read More »

„Бебешки бонус” лани во Албанија добиле над 43 илјади бебиња, Рама гарантира исплата и годинава

Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на социјалните мрежи најави дека владата и во текот на оваа годна ќе го исплаќа „бебешкиот бонус” за секое новороденче. Рама напиша дека во 2021 година „бебешки бонус” добиле над 43,5 илјади новороденчиња, кои, како што нагласува, заедно со „неописливиот просперитет и радост, на своите семејства им го донеле и бебешкиот бонус”. „Дури 43.581 дете ...

Read More »

Албанија забранува увоз на возила постари од 2007 година

Албанската генерална дирекција за услуги во патниот сообраќај соопшти дека веќе нема да биде дозволен увоз на кој било вид моторно возило со производство постаро од 2007 година. Според новите правила, граѓаните за да купат возило од странство мора внимателно да ја разгледаат годината на производство. Дозволен е увоз/регистрација на возила од Еуро 5 и повеќе: нови возила со 0 ...

Read More »