Албанија

Рама јавно им се извини на граѓаните за објавените лични податоци, најави темелна истрага и искажа сомнеж за обид за дестабилизација на земјата

По вчера обелоденетиот скандал, со јавно објавениот список на плати, единствени матични броеви и работни места на 637.138 албански граѓани: функционери, политичари, јавна и државна администрација, како и вработени во приватниот сектор, денеска реагираше и премиерот Еди Рама. Упати јавно извинување до граѓаните за „упадот во нивниот приватен живот“, ветувајќи темелна истрага, но не отфрлајќи ја можноста дека „целта на ...

Read More »

Во Албанија останува полицискиот час, со исклучок на новогодишната ноќ

Албанскиот технички комитет за справување со пандемијата со Ковид-19, по направената анализа на епидемиолошката состојба во земјата, одлучи постојните антиковид мерки, меѓу нив и полицискиот час, кој е воведен во средината на ноември минатата година, да останат во сила и понатаму. Како што информираше Мира Ракацоли, претседателка на комитетот полицискиот час, останува и понатаму и тоа од 23 до 6 ...

Read More »

Божикна порака на г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија

† Анастас Јанулатос Поглавар на Албанската автокефална православна црква г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија Мирна издржливост – Не сме сами Свештенството и верниот народ Јас сум многу драг на Господа, „Раѓањето Христово беше вака…“ (Матеј 1:18) Во овие празнични денови најчесто се повторуваат различни мисли, пораки и коментари за мирот, љубовта, радоста и надежта. Секако, има и такви ...

Read More »

Албанија: Објавени лични податоци и износи на плати на 637.138 граѓани

По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук дека објавувањето на платите на Албанците е направено со флагрантно кршење на слободите, човековите права и достоинство, законите и Уставот, а ...

Read More »

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

Во Тирана денеска се одржува Самитот на „Отворен Балкан“ кој започна со работна средба на лидерите на иницијативата, премиерот на Албанија, Еди Рама, како домаќин, претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев. Во своето воведно обраќање премиерот Заев изјави: „На самиот почеток на оваа иницијатива нагласивме: „Отворен Балкан“ е автентичен, заеднички процес на Македонија, ...

Read More »

Во Албанија во 2022 година повеќе нема да функционира отворениот шалтерски систем и сите услуги ќе се вршат преку онлајн платформa

Во Албанија во 2022 година повеќе нема да функционира отворениот шалтерски систем и сите услуги ќе се вршат преку онлајн платформи, најавипремиерот Еди Рама. Во 2022 година ќе ги затвориме сите шалтери, нив повеќе нема да ги има. Како што дојде пандемијата кај нас а не не праша никој за тоа, по што практично сите го користеа e-albania.com  Жално е ...

Read More »

Претседателот Мета го потпиша договорот за заеднички гранични контроли Албанија со Македонија

Претседателот Илир Мета вечерва објави дека го потпишал договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини. Програмата за соработка Македонија-Албанија, чија главна цел е да придонесе во социо-економскиот развој на меѓуграничните области, како и да ја зголеми соработката меѓу двете пријателски земји го оценувам како реална подршка за потребите на двете земји,  наведува Мета во образложението. Договорот кој на 25 ...

Read More »

Заедницата на Црногорците во Република Албанија организираше фолклорен концерт во Елбасан и Скадар

На 13 декември на Универзитетот “Александер Џувани“ во Елбасан, Заедницата на Црногорците во Република Албанија, во соработка со Дирекцијата за дијаспора организираа културна активност на тема „Црногорско мултикултурно творештво“. Целта на овој настан беше промоција на книгата “Ксенија Цицвариќ – Живот и песни“ од Милорад Мирановиќ и презентација на црногорски носии од претставничката група на ансамблот „Мирко Серзентиќ“ предводена од познатиот професор ...

Read More »

Средба на претставници на граничните полиции на Албанија, Македонија и Црна Гора 

Претставници на граничните полиции на Албанија, Македонија и Црна Гора во Корча одржаа трипартитна прекугранична средба организирана од мисијата на ОБСЕ во Албанија. Како што објави мисијата на ОБСЕ на официјалната интернет страница посебно внимание било посветено на илегалната миграција, како и начинот на справувања со пандемијата во трите земји. Во центарот на состанокот беа предизвиците создадени од пандемијата COVID-19 ...

Read More »