Македонија

Николоски на состанокот на Комисијата за правни прашања и човекови права во Париз

Александар Николоски, член на Делегацијата на Собранието во Парламентарното собрание на Совет на Европа (ПССЕ) и член на Комисијата за правни прашања и човекови права на ПССЕ, ќе учествува на седницата на оваа Кмисија што се оддржува на 12 декември во Париз, во канцелариите на Совет на Европа. На седницата, ќе се расправа за системот Пегазус и сличните тајни државни ...

Read More »

Владата одобри склучување на Спогодба со Албанија за бесплатен пристап до дел од пристаниште во Драч

Владата на денешната 108. седница, на предлог на Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците, го разгледа и прифати Извештајот за извршени преговори за склучување на Спогодбата за соработка меѓу Владата на Република  Македонија и Советот на министри на Република Албанија за развој на инфраструктурни проекти, логистичка безбедност и ефикасност на транспортна стоки меѓу двете земји. -Разгледан е и прифатен и усогласениот текст на Спогодбата. Се работи, според посоченото од страна на Министерството ...

Read More »

Кога бугарските научници не беа платеници

Воените дејствија на Првата светска војна започнале со бомбардирањето на Белград на 28 јули 1914 година. Како и секоја друга војна, нејзиниот крај бил потпишан на зелената маса, а во случајот на оваа војна на зелените маси во повеќе центри. Главниот мировен договор бил Версајскиот договор, потпишан на 28 јуни 1919 година меѓу сојузничките и придружните сили и Германија. За ...

Read More »

Конески е нулта точка на речиси сè што сега значи Македонија

На денот кога пред 29 години се упокои Блаже Конески, објавен е текст на унгарската книжевна преведувачка, Анамарија Цинеге-Панзова, учесничка на школите на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). Во текстот кој го споделува Семинарот, има важни согледби и размисли поттикнати од лекцијата „Необичната обичност на великиот ...

Read More »

Во Париз се одржува меѓународна конференција за македонистика

Во Париз на Националниот институт за ориентални јазици и култури денеска се одржува меѓународна конференција за македонистиката, како ретка научна дисциплина, соопштија од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Оваа конференција, посочуваат, следи неколку месеци по одлуката за прифаќање на иницијативата за вклучување на македонистиката во француско-германскиот проект што има ...

Read More »

Започна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер (ВИДЕО)

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Германија, партнерството во НАТО Алијансата ...

Read More »

Мојсова-Чепишевска: Афирмацијата и развојот на македонистиката во странство треба да е државен приоритет

Директорка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), Весна Мојсова-Чепишевска во интервју за „Локално“ изјави дека за отворање нови лекторати по македонски јазик, литература и култура во странство не е потребно само залагање од УКИМ, туку и интерес од странските универзитети и клучно – дипломатски залагања и ...

Read More »

Македонското МНР ја осуди изјавата на бугарскиот пратеник Костадинов

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Македонија, искажани јавно и повеќепати од страна на Бугарскиот пратеник и лидер на политичката партија ,,Преродба” „Фактот што овие изјави се повторуваат, овој пат и во Скопје, и тоа на значаен и за двете страни симболичен повод, отворање нови канцеларии на Културно-информативниот центар, како и во ...

Read More »

Генералниот директор на АД МЕПСО: Увид во градежните работи на 400 киловолтниот далекувод Битола-Елбасан

Генералниот директор на АД МЕПСО Орхан Муртезани заедно со дел од проектниот тим денеска извршија увид во текот на градежните работи на проектот за изградба на 400 kv далекувод со кој Македонија енергетски се поврзува со соседна Албанија. Работната посета се реализираше во Пелагонија, на делот од трасата на далекуводот од ТС Битола 2 кон Ресен, на столбните места каде ...

Read More »

Македонија стана 103. членка на GFCE, една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за кибербезбедност

По иницијатива на заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, Македонија стана 103-та членка на GFCE – Global Forum on Cyber Expertise, во која членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот на темата кибербезбедност, организации како ОБСЕ, Светска банка, Обединети нации, Европската Унија, Совет на Европа, Интерпол и многу други, како и ...

Read More »