Македонија

Министерот за надворешни работи на Македонија Димитров освари средба со Цакај овластен министер за Европа и надворешни работи на Албанија

На покана  на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, вчера и денес (26 и 27 февруари 2019г.), во работна посета на Република Македонија престојуваше Гент Цакај, овластен министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија. Министрите Димитров и Цакај на својата прва работна билатерална средба искажаа задоволство од развојот на односите и билатералната соработка меѓу Република  Македонија и Република ...

Read More »

„Еделвајс“ најави летови Цирих-Охрид од април годинава

Швајцарската авиокомпанија „Еделвајс“  објави дека од 6 април годинава ќе лета двапати неделно на линијата Цирих – Охрид, новата линија од Цирих до аеродормот „Св. Апостол Павле“ секоја сабота, а од јули до август и секој вторник. Линијата ќе ја опслужува со авион од типот „Ербас А 320“. На македонскиот пазар „Еделвајс“ веќе оперира од Меѓународниот аеродром Скопје од каде лета ...

Read More »

Претседателот Иванов: Трајковски ја градеше довербата меѓу луѓето и заедниците, но и меѓу државите од регионот

Борис Трајковски се појави во време кога веќе се сметаше дека не е важно дали некој политички лидер е морален или не, се додека добро ја извршува работата. Принципите, достоинството, визијата, доблеста, вистинитоста беа ставени на маргините на македонската политичка култура, а храброста и истрајноста станаа ретка и скапа работа”, рече претседателот Иванов, во своето обраќање на одбележувањето на 15-годишнината ...

Read More »

Утврдена спогодбата за новиот граничен премин „Маркова Нога-Герман“-Преспа

Министрите на владина седница ја прифатија информацијата во врска со потпишување на билатерална Спогодба меѓу Република Македонија и Република Грција за отворање на нов граничен премин во регионот на Преспанското Езеро кај месноста „Маркова Нога“. Според министерот за локална самоуправа, отворањето на овој граничен премин ќе ги зајакне врските меѓу двете земји и ќе ја олесни комуникацијата и движењето на ...

Read More »

Петнаесет години од смpтта на претседателот Борис Трајковски

Денеска ќе бидат одбележани 15 години од смртта на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар. Во Скопје, во Алејата на великаните на Градските гробишта во Бутел цвеќе на гробот на Трајковски ќе положат членови од семејството на претседателот, повеќе делегации и граѓани. Во авионската несреќа што се случи ...

Read More »

Министерката за одбрана на Република Македонија освари средба со министерката за одбрана на Република Албанија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството за одбрана се сретна со министерката за одбрана на Република Албанија, Олта Џачка која за прв пат е во официјална посета на Република Македонија. Министерката Шекеринска потенцираше дека земјите од регионот покажаа дека знаат да соработуваат, знаат да се почитуваат и дека знаат во најважните моменти да си дадат целосна поддршка. „Република ...

Read More »

Бигорскиот Манастир Св. Јован Крстител секојдневие низ монашката песна „Среде пустинската убост“  

Во прилог на подготовката на видео запис за монашката песна „Среде пустинската убост“, стручни тимови составени од директори на фотографија, продуцент, монтажер и режисер, веќе извесен период наназад присуствуваа во Бигорското светилиште, трудејќи се вешто да го уловат и стават на камера секојдневниот монашки живот во Обителта. Станува збор за песна која е своевиден приказ на монашкото секојдневие, составена од ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев освари средба со Олта Џачка министерка за одбрана на Република Албанија

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Олта Џачка, министерка за одбрана на Република Албанија. На состанокот, изразена е поддршка од Република Албанија за отворените интеграции на Република Македонија во НАТО, како и благодарност од премиерот Заев до албанскиот колега, премиерот Еди Рама, до Владата на Република Албанија и до граѓаните, за поддршката на НАТО ...

Read More »

Во Струга одбележана 10 годишнина на Школата за млади лидери на претседателот на Република Македонија Иванов

Вчеравечер во Струга, со Гала вечера беше одбележана 10-годишнината од постоењето на Школата за млади лидери, што по иницијатива на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во изминатата деценија се одржува во Охрид и во Струга. На Гала вечерата, на која присуствуваа учесници од десетте генерации и донатори, претседателот Иванов порача дека Школата за млади лидери во изминатите десет ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија најостро го осудува физичкото насилство што се случи во КПУ Затвор Скопје 

  Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, најостро го осудува физичкото насилство што се случи во текот на вчерашниот ден во КПУ Затвор Скопје – Скопје. Безбедноста на сите притворени и затворени лица мора да биде загарантирана од затворската управа, за ваквите и слични случаи, не може и не смее да има никакво оправдување. Во казнено поправните установи во Република ...

Read More »