Македонија

МНР: Македонските граѓани да не патуваат во Авганистан, а тие што се таму веднаш да си заминат

Граѓаните да не патуваат во Авганистан, а доколку моментално се наоѓаат таму, заради лична безбедност веднаш да заминат, препорачува македонското Министерството за надворешни работи. Препораката се упатува заради влошената безбедносна состојба и зголемениот интензитет на воени дејствија во Авганистан, велат од МНР. Од Министерството ги повикуваат сите државјани на Република Македонија кои се наоѓаат на територијата на Исламската Република Авганистан, ...

Read More »

По 20 години пауза повторно чартер-летови Охрид – Москва

Една од најголемите руски авиокомпании „Нордвинд“ најави дека од 2022 година, по точно 20 години пауза, повторно ќе ги поврзе Охрид и Москва со чартер-лет, двапати неделно. Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), интересот на руските туристи е генерално насочен кон културниот и верскиот туризам, но во последно време доминира интересот за специјализирани кратки одмори, ...

Read More »

МНР: Претпазливост при патување во Грција поради пожарите

Министерството за надворешни работи издаде предупредување до македонските граѓани да бидат претпазливи при патување во Грција, поради состојбата со пожарите во таа земја. Како што се наведува во соопштението, безбедносната состојба може брзо да се промени. Постојат специфични проблеми во врска со безбедноста што може да ве стават во опасност. Безбедносната состојба може брзо да се промени. Треба да применувате ...

Read More »

Во Битола се одржа и 32. Генерално собрание на Светскиот Македонски Конгрес

На 2 август во Битола се одржа и 32. Генерално собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК). Генерално собрание на СМК изрази сочувство по повод смртта на генералниот секретар Ниче Димовски, претседателот на Одборот за чествување на Александар Трети Македонски Паскал Камбуровски и членот на Одборот за чествување на Александар Трети Македонски Виолета Сековска и ги разреши од функцииите кои ги ...

Read More »

Македонија: Локалните избори распишани за 17 октомври

Претседателот на Собранието, на Македонија попладнево ги распиша локалните избори, кои треба да се одржат на 17 октомври. Решението за распишување на изборите ќе биде доставено до Државната изборна комисија, како и до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда. Денес го потпишав решението за распишување на локалните избори, според законските одредби, локалните избори ќе се одржат на 17-ти ...

Read More »

Пет години од поплавите во Скопје во кои загинаа 22 лица

Скопје денеска одбележува пет години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи од дожд и силен ветер. Загинатите во невремето беа во реоните на селата Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново. Во текот на 24 часа на 6 август 2016 во Скопје наврнале 92,9 литри на ...

Read More »

Kонкурс за доделување на студентски стипендии за Македонците во сосество за студиската 2021/2022 година

Врз основа на член 55 став 1 од Законот за организација и работа на органите на државната управа (“Службен весник на Република Македонија“ бр. 58/00, 44/02, 82/08, 167/10 и 51/11 и Службен весник на Република  Македонија“ бр. 96/19 и 110/19), член 51 од Законот за студентски стандард („Службен весник на Република Македонија” бр. 15/13, 120/13, 41/14, 146/15, 30/16, 178/16, 64/18, 20/19 и „Службен ...

Read More »

Македонија: Владата донесе одлука за прогласување кризна состојба во следните 30 дена во целата држава

Владата на Република Македонија на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава во 8:30 часот (05.08.2021) преку видеоконференциска врска донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Македонија во траење од 30 дена. Одлуката е на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување  со кризи, чии членови на седницата која се одржа на 4.8.2021 година ...

Read More »

Министерството за образование и наука ќе доделува стипендии за постдипломски студии 

Откако пред 10 години беа укинати, од студиската 2021-2022 година Министерството за образование и наука повторно ќе доделува стипендии за студии од втор циклус во државата, со што се обезбедува поддршката што младите ја побараа од МОН и од Владата. Конкурсот е веќе објавен и може да се погледне на следниот линк. Со измена на програмата за научно – истражувачка дејност ...

Read More »

Министерството за здравство: Достапна апликацијата за сертификат за патување во странство CommonPass

Министерството за здравство на Македонија информира дека е достапна апликацијата за сертификат за патување во странство CommonPass. CommonPass е унифицран дигитален сертификат, кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store, со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин. Со овој сертификат во моментот може да се патува најчесто во САД и Канада, каде што се користи најмногу. ...

Read More »