Македонија

Резолуцијата е јасно дефиниран став за идентитетските обележја, што ќе биде обврска за оваа влада и секоја идна

Резолуцијата која ја предложи ВМРО-ДПМНЕ, а која ја прифати Собранието на Република Македонија јасно ги дефинира македонските национални и државни позиции во однос на македонскиот јазик, историја и идентитет и ќе биде обврска за оваа и за секоја идна влада. Оваа Резолуција е механизам со кој се обврзуваат сите, и Владата, и Претседателот и останатите институции да го почитуваат овој ...

Read More »

Длабока Река под врвовите на Кораб во Македонија стана Светско наследство на УНЕСКО

Длабока Река под врвовите на Кораб во Македонија беше впишана како Светско природно наследство, одлучи вчера Комитетот за Светско наследство на УНЕСКО на 44-тата сесија која се одржува во кинескиот град Фуџоу. Македонската локација е вклучена во проширеното транснационално подрачје „Букови прашуми во Карпатите и други региони на Европа“. Проширениот регион кој влегува во светското наследство сега се протега на 94 локации во 18 ...

Read More »

Заев, Вучиќ и Рама од Економскиот форум во Скопје: Започнува нова ера на соработката за интегриран и поврзан регион како европска вредност

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и на претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, како организатори и во координација и соработка со стопанските комори на трите земји, денеска во Скопје започна Економскиот форум за регионална соработка. Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и ...

Read More »

Собранието едногласно ја усвои Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ја усвои Резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесена од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. За Резолуцијата гласаа 96 пратеник, 95 гласаа „за“, а еден беше воздржан. Претходно, пратениците го поддржаа амандманот поднесен од група пратеници во Резолуцијата да се внесе уставното име на државата Република Македонија. За Резолуцијата говореше само по ...

Read More »

Скопје денеска одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес 

Скопје денеска одбележува 58 години од земјотресот кој го разори градот. Во земјотресот животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. На 26 јули 1963 година Скопје се разбуди под урнатини. Во катастрофалниот земјотрес кој го погоди градот во 5 часот и 17 минути животот го загубија 1.070 лица, а околу 3.000 беа повредени. Беа урнати 15.800 станови, ...

Read More »

Државниот архив на Македонија во соработка со Агенцијата за иселеништво упатуат повик до иселениците да достават архивски материјали од национално значење

Материјалот, појаснуваат, може да се доставува во оригинална форма директно до Државниот архив или до Агенцијата за иселеништво, по редовна пошта и дигитална форма. Државниот архив во соработка со Агенцијата за иселеништво, ги повикува сите индивидуалци и претставници на иселенички организации кои поседуваат материјали, списанија, признаници, резолуции, статути и други важни документи што сведочат за постоењето, дејствувањето и заложбите на ...

Read More »

Улогата на Исаија Мажовски во македонско-албанската соработка

Исаија Мажовски (лево) Македонско-албанската револуционерна лига дејствувала и во Албанија и во Македонија. Во прогласот објавен на албански, меѓу другото, се нагласува: „По многу обиди што ги преземаме за да ѝ помогнеме на нашата татковина Албанија, ние разбравме дека има само едно средство за да се постигне победата. Тоа средство е обединување со нашите блиски Македонци за ослободување на нашата ...

Read More »

Османи организираше прием за дијаспората во Министерството за надворешни работи (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи Бујар Османи беше домаќин на нашите граѓани кои живеат во странство, а кои деновиве летните одмори ги поминуваат во земјава. Како што соопшти МНР, на приемот министерот упати благодарност до дијаспората за нивниот придонес во пренесување на позитивната порака и слика за нашата држава, како и придонесот за целокупниот економски и општествен развој на Македонија. Се ...

Read More »

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод празникот Курбан Бајрам

Дозволете во мое лично име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ, на сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед, да им го честитам големиот празник Курбан Бајрам со искрени желби, пред се за добро здравје, хармонија и благосостојба. Празникот Курбан Бајрам е празник на солидарноста и хуманоста кои се универзални вредности што обединуваат и поврзуваат. Да помогнеш и ...

Read More »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. Почитуван реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир еф. Фетаху, Имам особено задоволство и голема чест, Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од ...

Read More »