Tag Archives: Македонци во Албанија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во посета кај Македонците во Мала Преспа (ФОТО)

На средбите со градоначалникот Пали Колески, како и со претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција, Васил Стерјоски ги отворивме прашања кои се предизвик за локалната власт и локалното население во поширокиот регион на Мала Преспа. Остануваме во комуникација со Македонците во Албанија и албанските институции за прашања кои се од интерес на нивната етничка, културна и јазична посебност. Остварив ...

Read More »

Министерот за Надворешни работи Османи утре во посета на Македонското национално малцинство во Албанија

Тврдењата дека македонците во Албанија се принудувани да се попишат како Бугари, лично ќе ги испитува Османи. Вели дека веќе комуницирал со нив и во текот на утрешниот ден ќе ги посети општините каде живее македонското малцинство. Од она што ќе го слушне ќе зависи дали ќе биде побарана помош од официјална Тирана. „Се договоривме утре, Јас да ги посетам ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана најостро го осудува изјавата на заменикот министер за надворешни работи на Бугарија, за асимилација на Македонците во Бугари во Албанија

  Денес, 25 август 2022 година, го чувме заменикот министер за надворешни работи на Република Бугарија, Костадин Коџабашев со изјава дека „ги поддржуваат и ќе продолжат да ги поддржуваат Бугарите во Албанија“. Ваквата реакција доаѓа во пресрет на новата територијална поделба на Република Албанија, а особено по барањето за формирање на посебни општини каде Македонците живеат со векови и во ...

Read More »

Интервју за Канал 5 ТВ: Претседател на Македонско друштво “Илинден”-Тиранa, Никола Ѓурѓај (ВИДЕО)

Во Албанија нема Бугари, а Софија се обидува да создаде вештачко бугарско малцинство, преку тивка асимилација на Македонците во Преспа, Голо брдо и Гора. Бугарија се обидува на сите можни начини да изврши тивка асимилација на македонското малцинство во Албанија, Македонците се уценети да се попишат како Бугари на претстојниот попис кој ќе се одржи во октомври, алармираат претставниците на ...

Read More »

Стерјовски: Бугарско малцинство во Албанија не постои (ВИДЕО)

Во интервју за албанската телевизија „Еуроњуз Албанија”, лидерот на единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил Стерјовски изјави дека Бугарија ја смета за бугарска, не само македонската заедница во Албанија, туку и во балканските земји и тоа е поврзано со политиката на Софија кон Скопје. Во Албанија нема бугарско малцинство. Сета оваа е поврзано со политиката и ...

Read More »

Одбележан патронот на манастирот Света Марена во Туминец, областа Мала Преспа

Во селото Туминец, Мала Преспа, одбележан е патронот на манастирот Света Марена, празник кој Македонците во Мала Преспа, традиционално го слават заедно и каде и да се иселени тие за овој празник се тука.  По повод денешниот празник посветен на Света великомаченица Марина – Марена – Огнена Марија, како и изминатите години, одбележувањето почна од синоќа кога во дворот на ...

Read More »

Стерјовски и Османи побараа областите Голо Брдо и Гора да бидат посебни општини, а Пустец да биде именувана во општина Преспа

Претседателот на македонското друштво „Сонце“, Васил Стерјовски и потпретседателот на македонското друштво „Мост“ Едмонд Османи, денеска од посебната собраниска комисија „За административно-територијална реформа во Република Албанија“ побараа формирање посебни општини Голо Брдо и Гора, што е барање на жителите уште при донесувањето на законот во 2014 година. Исто така во име на Македонците од Мала Преспа, Стерјовски побара општина Пустец, ...

Read More »

Групата од Македонија “Иванов квартет“ ќе учестуват на концерт во Тирана 

Македонската амбасадата во Тирана во соработка со Националниот младински конгрес, организациите „Rias“ и „Youth Music“ и општина Тирана, во рамките на “Тирана европска младинска престолнина 2022“ со задоволство ве поканува на „Ѓон Мили џез и блуз фестивал со посебно уметничко учество на групите: Групата од Македонија “Иванов квартет“ Австриската група “TechRider – гитарско трио на островот Џули“ Финска група “Pylkkanen Nu ...

Read More »

Македонците од Мала Преспа загрижени за татковината (ВИДЕО)

Нема правда за Македонија тивко со наведната глава и солзи во очите вели 80 годишниот дедо Вангел од Пустец, кој како и сите жители на Мала Преспа, будно следи што се случува во нашата Македонија. Заради грците велат го сменавме името, сега не толчат бугарите и нема да сопрат,но ние не смееме да потклекнеме. Ние не знаеме што сме што ...

Read More »

Корчарскиот митрополит Јован најави наскоро воспоставување канонски односи меѓу македонската и албанската црква

Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски и претседателот на партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски остварија средба и со корчарскиот митрополит Јован. На средбата посебен акцент беше ставен на канонското признавање на МПЦ-ОА, за што митрополитот изнесе искрени честитки и благослов до македонските верници. Тој најави дека се очекува набрзо да се воспостават канонски односи меѓу Албанската автокефална православна ...

Read More »