Tag Archives: Македонци во Албанија

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува Македонците во Албанија да помогнат за лекување на малиот Василиј со потекло од областа Мала Преспа

Македонското друштво „Илинден“-Тирана упати апел до Македонците во Албанија, но и до сите хумани луѓе да го помогнат лекувањето на малиот Василиј. Сите хумани луѓе имаат можност да ја покажат својата хуманост на дело. Кој колку што може да донирa, да помогнеме во лекувањето на малиот јунак Василиј, по потекло од областа Мала Преспа. Тој е роден на 25 март, ...

Read More »

Македонската Амбасада во Тирана отвори наменска Facebook страна

По тој повод, македонсиот Амбасадор во Тирана, д-р Дaнчо Марковски се обрати до сите заинтересирани за ангажманот на Македонската Амбасада со зборовите: „Драги пријатели, Со особено задоволство сакам да ве информирам дека започна да функционира Facebook страната на Амбасадата на Македонија во Тирана. Корисна алатка преку која ќе можете да ги следите најинтересните случувања и активности од нашата работа. Истовремено, ...

Read More »

Стерјовски и Колефски во посета на Македонците во Церје, бараат отворање премин на албанско- грчката граница

Лидерот на Македонска алијанса за европска интеграција Васил Стерјовски и градоначалникот на општина Пустец, беа во посета на селото Церје, на албанско-грчката граница, каде со жителите е разговарано за проблемите со кои се соочуваат и прашањата кои чекаат итно решавање. Ги посетивме жителите на планинското село Церје, општина Пустец, каде за жал поради лошите услови за живот поголемиот број жители ...

Read More »

Стерјовски оствари средба со Директорот на Царинската управа, Сугарески

Директорот на Царинската управа на Република Македонија, Горан Сугарески на 26.042021 година оствари средба со Васил Стерјовски, пратеник во албанскиот Парламент од партијата Македонска алијанса за европска интеграција. Сугарески нагласи дека на состанокот се разговарало на повеќе теми за заедничка соработка со цел добрососедските односи и понатаму да продолжат со овој интензитет и меѓусебно почитување. Васил Стерјовски е пратеникот кој ...

Read More »

Македонските песни од Албанија презентирани на руски симпозиум

Денес, на својот ФБ профил, м-р Андријана Јаневска објави една убава вест, која е значајна за нас, Македонците во Албанија. М-р Андријана Јаневска е првиот научник од Македонија кој ги сними изворните македонски песни од Македонците во Албанија, голема е сатисфакцијата дека овие песни се заштитени од нивен заборав или од нивно присвојување од други народи. М-р Андријана Јаневска своите ...

Read More »

Македонското друштво ”Илинден”-Тирана рамноправен партнер во проектот „Тирана – европска младинска престолнина“ за 2022 година

Во рамките на проектот “Европска младинска престолнина“ (European Youth Capital – EYC 2022) и титула со која Тирана се здоби за 2022 година, Националниот младински конгрес од Албанија во соработка со градската власт на  Тирана ја промовираше веб-страницата и програмата за наредната година со широк спектар на можности за младите од сите средини на општеството да ги изнесат своите иновативни ...

Read More »

Централната изборна комисија на Албанија отпечати едукативен материјал на македонски јазик

Централната изборна комисија на Албанија, во пресрет на парламентарните избори закажани за 25 април отпечати едукативен материјал и на македонски јазик насловен „изборен криминал”. Во рамки на доследното информирање на малцинствата што живеат на територијата на Република Албанија и кои уживаат право на глас, го подготвивме овој материјал во врска со актите што го сочинуваат изборниот криминал и законските казни што ...

Read More »

Македонците во областа Голо Брдо четврт ден без електрична енергија

Македонците од областа Голо Брдо четири дена се без електрична енергија, што е последица на големи оштетувања во елеткромрежата предизвикани од обилните снежни врнежи и силниот ветер. Поради скинати електроповодници, како и паднати бандери четири дена без електрчна енергија се околу шест илјади жители во административните единици Требиште и Острени. Екипи на Електродистрибуција се на терен но поради многубројните дефекти ...

Read More »

Стерјовски и официјално кандидат за пратеник на изборите во Албанија, побара поддршка за да продолжи да биде глас на Македонците

Откако Централната изборна комисија ја верификува кандидатската листа на Социјалистичката партија, за парлемантарите избори што во Албанија ќе се одржат на 25 април, лидерот на единствената македонска партија во ова земја, Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски и официјално ја соопшти кандатурата за втор мандат. Почитувани Македонци и Македонки, драги мои сонародници,на парламентарните избори на 25 април, се кандидирам ...

Read More »