Tag Archives: Македонци во Албанија

Стерјовски побара од сите да се почитува одлуката за употреба на македонските топоними во областа Мала Преспа 

Пратеникот од Македонска алјанса за европска итеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент, Васил Стерјовски денеска го актуелизира прашањето околу спроведувањето на одлуката на Парламентот за враќањето на традиционалните топони во Мала Преспа. Во обраќањето на денешната пленарна седница, Стерјовски потсети дека во 70-те години на минатиот век, Народното собрание на Албанја ги сменило имињата на селата во областа Преспа. По падот ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво „Илинден“-Тирана по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Македонското друштво „Илинден”-Тирана по повод одбележувањето на Меѓународен ден на мајчиниот јазик, 21 февруари, упати честитка до припадниците на македонскато национално малцинство во Република Албанија, како и до сите Македонци ширум светот. Честитајќи ви го денешниот ден, сакаме да го истакнеме знаењето и негувањето на мајчиниот македонски јазик за децата од македонскато национално малцинство во Република Албанија. Негувањето на мајчинот ...

Read More »

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана оствари средба со Амбасадорот на  Македонија во Албанија Данчо Марковски

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓа јимаше средба со Македонскиот амбасадор, Данчо Марковски во амбасадата во Тирана. На почеток на средбата, Ѓурѓај на амбасадорот Марковски му го честитал превземањето на функцијата амбасадор и му посакал успех на високата дипломатска должност. Исто така го информирав амбасадорот за најновите настани поврзани со актуелната положба на Македонците во  Албанија, при што беа ...

Read More »

Македонците во Голо Брдо за првпат не останаа блокирани по обилните снежни врнежи 

По обилните снежни врнежи и минусните температури, за првпат Македонците во областа Голо Брдо, Албанија, за првпат не останаа целосно блокирани, појава со која во минатите години се соочува со денови. Како што потврдуваат жители од областа тоа благодарение на максималната ангажираност на првиот човек на административната единица Требиште, Едмонд Османи, кој успеал да обезбеди механизација во соработка со општина ...

Read More »

Стерјовски успеа од мртва точка да ја помести легализацијата на дивоградбите во општина Пустец (ВИДЕО)

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент, Васил Стерјовски, успеа да прокнижи уште еден успех во надминување на проблемите со кои се соочуваат Македонците во Албанија. Овој пат тоа е проблемот со легализацијата на диво изградените функционални објекти во општина Пустец, за што на 23 минатиот месец до албанското Собрание поднесе барање за интерпелација со премиерот ...

Read More »

Стерјовски побара од албанската Влада да го реализира барањето на Македонците од Мала Преспа за граничниот премин кај Церје

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент, Васил Стерјовски, на денешната пленарна седница во својата дискусија ја акцентираше потребата од отворање на граничниот премин Церје, на албанко – грчката граница. Тој при тоа рече дека Европската унија му дава посебна важност на регионот Преспа, кој се протега на териториите на три земји, Албанија, Македонија и Грција ...

Read More »

Македонците во Албанија го прославија празникот Св. Атанасиј Велики (ФОТО)

Македонците во Пустец, Мала Преспа, го одбележаа празникот Св. Атанасиј Велики, на голем број семејства овој ден им е домашна слава. Во црквата, која се наоѓа во село Пустец, утринската свечена богослужба ја отслужи свештенкот Алексо Темелко. Со Македонците беше и Васил Стерјовски, лидер на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ и пратеник во албанскиот парламент. Редовно сум тука со моите ...

Read More »

Стерјовски оствари средба со Амбасадорот на Македонија во Тирана Марковски

  Васил Стерјовски, пратеник во Собранието на Албанија и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ во Амбасада на Република Македонија во Тирана оствари работна средба со Амбасадорот, Данчо Марковски. На амбасадорот Марковски му изразив честитки за превземањето на функцијата амбасадор на Република Македонија во Република Албанија и му посакав успех во високата дипломатска должност. На средбата се разговара за ...

Read More »

Македонско друштво „Илинден“-Тирана: За фолклорниот фестивал на Македонците нема пари од албанското министерство за култура

Македонско друштво „Илинден“-Тирана изразува незадоволство од одлуката на Министерството за култура на Албанија финансиски да не го поддржува одржувањето на „Фолклорниот фестивал на македонското малцинство во Албанија“. Длабоко сме разочари и револтирани што Министертвото за култура на Албанија, не го прифати проектот „Фолклорен фестивал на македонското малцинство во Албанија“ предложен од наша страна. Од име на Македонците остро реагираме за ...

Read More »